Pace American OBDLX8.5X16TA2 - New - 2026
Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Axles: | 2 |
|---|---|
| GVWR: | 7000 |
| Length: | 16' |
| Width: | 8'6" |
| Type: | Bumperpull |
| Weight: | 2880 |
| SubTitle: | 2026 Pace 8.5X16 Cargo Trailer |
| BrakeType: | Electric |
| Price: | 10,144 |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | Silver |
| Vehicle Make: | Pace American |
| Suspension: | Spring |
| Vehicle Model: | OBDLX8.5X16TA2 |
| Status: | In Stock |
| Tires: | 15" |
| GAWR: | 3500 |
Product Details
2026 Pace American 8.5X16 Cargo Trailer
6T11432
8.5X16 Outback Deluxe
3.5K Axles
Rear Ramp Door
RV Style Side Door
Screwless Exterior on 16" Centers
4 D-Rings
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon - Fri | 8 am to 5:30 pm Saturday 8 am to 5:30pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321
www.youngtruckandtrailerlogan.com
Dealer #871A