Cargo Mate EHW7X16TA2 - New - 2026
Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Axles: | 2 |
|---|---|
| GVWR: | 7000 |
| Length: | 16' |
| Width: | 7' |
| Type: | Bumperpull |
| Weight: | 2535 |
| SubTitle: | 2026 Cargo Mate 7X16 with Rear Ramp |
| BrakeType: | Electric |
| Price: | 9,297 |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | Black |
| Wall Height: | 78 |
| Vehicle Make: | Cargo Mate |
| Suspension: | Spring |
| Vehicle Model: | EHW7X16TA2 |
| Status: | In Stock |
| Tires: | 15" |
| GAWR: | 3500 |
| MSRP: | 10,142 |
Product Details
2026 Cargo Mate 7X16 with Rear Ramp
6T11312
7X16
Rear Ramp Door
Flush Lock Side Door
Windows
12" Extra Height
4 D-Rings in Floor
• 18” Wedge-Front Nose
• C/S Door (24” on 5 wide, 32” on 6 & 7 wide,
36” on 8 wide)
• Semi-Style Camlock Door Latch
• Door Hold-Back on Rear Door
• Leaf-Spring Axle
• E-Z Lube Hubs
• Silver Powder Coated Wheels
• Radial Tires
• Aluminum Top Rails
• 16” ATP Stoneguard
• (1) 12V LED Dome Light
• (2) Flow Thru Sidewall Vents (on 5,6,7, & 8 wides)
• Aluminum Exterior Fenders
• Clear Lens LED Clearance Lights
• Clear Lens LED Strip Tail Lights
• DOT Lighting
• License Plate Holder with Light
• .030 Aluminum Exterior
• Anodized Aluminum Wrap
• Exposed Steel Painted Epoxy Black
• Undercoated Frame
• Tongue Jack with Sand Pad
• Welded Safety Chains
• Full-Color Decals
• Flat Front w/ Anodized Corners IPO of 18”
Wedge Available
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon - Fri | 8 am to 6 pm Saturday 9 am to 6pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321
www.youngtruckandtrailerlogan.com
Dealer #871A