Confirm Availability
×
×
Get Financing Form
Fast approvals with Utah’s premier credit unions and top online vendors—get financed today.
Cargo Mate EHW8.520TA3 - New - 2026
Our Price: $11,945
Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Axles: | 2 |
|---|---|
| GVWR: | 9800 |
| Length: | 20' |
| Width: | 8'6" |
| Type: | Bumperpull |
| Weight: | 3255 |
| SubTitle: | 2026 Cargo Mate 8.5X20 Cargo w/5K Axles |
| BrakeType: | Electric |
| Price: | 11,945 |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | Silver |
| Wall Height: | 84 |
| Vehicle Make: | Cargo Mate |
| Suspension: | Spring |
| Vehicle Model: | EHW8.520TA3 |
| Status: | In Stock |
| Tires: | 15" |
| GAWR: | 4900 |
| MSRP: | 12,649 |
Product Details
2026 Cargo Mate 8.5X20 Cargo Trailer
6T11145
Rear Ramp Door
5K Axles
7' Tall
Side Door w/ Flush Lock and Bar Lock
16" centers Floor and Wall
3/8 Wall Lining
3/4 Floor
4 Interior Lights
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon - Sat | 9 am to 6 pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321
www.youngtruckandtrailerlogan.com
Dealer #871A
* Financing Available OAC.
* We Take Trades And Buy Used Trailers.
* Pricing does not include tax, title, licensing or dealer fees.
* Additional protections available.
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon-Sat 8am to 7pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S. HWY. 89-91 LOGAN, UT 84321
www.youngtruckandtrailer.com.
Compatible Inventory
×
- Cargo Mate RLA8524TA3$19,622DETAILS
- Haulmark VTMS8522T3$16,245DETAILS
- Logan Coach TORQUE16BP$29,495DETAILS
- Haulmark VTMS8528T3$17,995DETAILS
- Pace American OBDLX7X16TA2$8,495DETAILS
- Pace American OBDLX8.5X20TA3$11,995DETAILS
- Pace American OBDLX8.5X16TA2$9,995DETAILS
- Pace American OBDLX7X14TA2$8,495DETAILS
- Pace American OBDLX6X12SA$5,995DETAILS
- Haulmark PP714T2$7,995DETAILS
- Haulmark PP714T2-D$7,995DETAILS
- Haulmark PP714T2-D$7,995DETAILS
- Logan Coach TORQUE20BP$28,995DETAILS
- Haulmark PP610S2$4,895DETAILS
- Haulmark PP610S2$4,895DETAILS
- Logan Coach BASE CAMP 17 BP EXP$39,995DETAILS
- Haulmark VTMS8522T3$17,495DETAILS
- Haulmark VTMS8522T3$15,995DETAILS
- Haulmark VTMS8522T3$15,995DETAILS
- Haulmark TSV714T2$9,395DETAILS
- Haulmark PP8524T3-D$12,245DETAILS
- Haulmark PP8520T3-D$11,495DETAILS
- Haulmark PP8520T3-D$11,495DETAILS
- Haulmark PP8516T2-D$9,995DETAILS
- Haulmark PP8516T2-D$9,995DETAILS
- Haulmark PP8516T2-D$9,995DETAILS
- Haulmark PP716T2$8,595DETAILS
- Cargo Mate EHWA8.520TA3$15,995DETAILS
- Cargo Mate EHWA8.524TA3$16,295DETAILS
- Cargo Mate RLA8.5X16TA2$14,995DETAILS
- Cargo Mate RLA8.5X18TA3 5$20,995DETAILS
- Cargo Mate RLA8.5X18TA3 5$22,495DETAILS
- Cargo Mate RLA8520TA3 5$23,295DETAILS
- Cargo Mate RLA8520TA3 5$23,295DETAILS
- Cargo Mate RLA8520TA3 5$22,295DETAILS
- Cargo Mate RLA8520TA3$18,495DETAILS
- Cargo Mate RLA85X22TA3 5$23,495DETAILS
- Cargo Mate RLA8.5X24TA4 5$24,195DETAILS
- Haulmark PP716T2-D$8,595DETAILS
- Haulmark PP716T2-D$8,495DETAILS
- Haulmark PP714T2$7,995DETAILS
- Haulmark PP714T2$7,995DETAILS
- Haulmark PP612S2-D$5,495DETAILS
- Haulmark PP612S2$5,195DETAILS
- Haulmark PP610S2$4,445DETAILS
- Haulmark PP58S2$3,745DETAILS
- Haulmark GRHD8524T3$20,895DETAILS
- Haulmark PP510S2$4,095DETAILS
- Cargo Mate EHW8.524TA3$14,995DETAILS
- Cargo Mate EHW8.520TA3$11,945DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X16TA2$11,295DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X16TA2$10,245DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X16TA2$10,245DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X16TA2$10,245DETAILS
- Cargo Mate EHW7X16TA2$10,095DETAILS
- Cargo Mate EHW7X16TA2$9,645DETAILS
- Cargo Mate EHW7X14TA2$9,495DETAILS
- Cargo Mate EHW610SA$5,625DETAILS
- Bison Trailers RC18T16.S$74,465DETAILS
- Alcom 8.5X24TA3$19,947DETAILS
- Bison Trailers RC18T16.S$79,217DETAILS
- Cargo Mate EHW46SA$2,595DETAILS
- Haulmark PP8520T3-D$11,150DETAILS
