Confirm Availability
×
×
Get Financing Form
Fast approvals with Utah’s premier credit unions and top online vendors—get financed today.
Haulmark PP8520T3-D - New - 2026
Our Price: $11,313
Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Axles: | 2 |
|---|---|
| GVWR: | 9990 |
| Length: | 20' |
| Width: | 8'6" |
| Type: | Bumperpull |
| Weight: | 3120 |
| SubTitle: | 2026 Haulmark 8.5X20 Car Hauler 7'6" Tall |
| BrakeType: | Electric |
| Price: | 11,313 |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | Silver |
| Wall Height: | 84 |
| Vehicle Make: | Haulmark |
| Suspension: | Leaf Springs |
| Vehicle Model: | PP8520T3-D |
| Status: | In Stock |
| Tires: | 15" |
| GAWR: | 5000 |
| MSRP: | 12,296 |
Product Details
2026 Haulmark 8.5X20 Car Hauler
6T11518
8.5X20 Car Hauler
5K Axles
7'6" Tall Interior
Entire Chassis Undercoated
Safety Chains
E-Z Lube® Hubs
Pass-Thru Side Door with Flush Lock & Dead Bolt
Rear Ramp Door with Spring Assist
Flow-Thru Sidewall Vents
12v LED Exterior Lighting
16" OC Floor Crossmembers
16" Starbright Stoneguard
Smooth Aluminum Radius Fenders
12v LED Dome Light with Self Switch
Dexter Spring Axles with 4" Drop
1-Year Limited Warranty
16" OC Tube Vertical Posts
2" x 3" Tube Main Rails (Single Axle)
2" x 4" Tube Main Rails (Tandem Axle)
24" OC Tube Roof Structure
Radial Tires
Semi-Screwless .080 ACP Exterior (Aluminum Composite Panels)
Silver or Black Steel Mod Wheels
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon - Sat | 8 am to 5:30 pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321
www.youngtruckandtrailerlogan.com
Dealer #871A
* Financing Available OAC.
* We Take Trades And Buy Used Trailers.
* Pricing does not include tax, title, licensing or dealer fees.
* Additional protections available.
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon-Sat 8am to 7pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S. HWY. 89-91 LOGAN, UT 84321
www.youngtruckandtrailer.com.
Compatible Inventory
×
- Haulmark PP8520T3-D$11,313DETAILS
- Cargo Mate EHW8.524TA3$14,707DETAILS
- Cargo Mate EHW46SA$2,595DETAILS
- Cargo Mate EHW610SA$5,347DETAILS
- Logan Coach SH 20 GN 15X15 S/O$147,463DETAILS
- Haulmark PP58S2$3,966DETAILS
- Haulmark PP510S2$4,035DETAILS
- Haulmark PP58S2$3,520DETAILS
- Pace American OBDLX8.5X16TA2$10,144DETAILS
- Pace American OBDLX8.5X20TA3$11,854DETAILS
- Pace American OBDLX6X12SA$5,957DETAILS
- Pace American OBDLX7X14TA2$8,612DETAILS
- Pace American OBDLX7X16TA2$8,688DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X16TA2$10,984DETAILS
- Cargo Mate EHW7X16TA2$9,834DETAILS
- Cargo Mate EHW46SA$2,595DETAILS
- Cargo Mate EHW7X14TA2$9,347DETAILS
- Logan Coach TORQUE20BP$29,991DETAILS
Logan Coach Ultimate Crawler 20' GN Rock Slide$47,995DETAILS- Alcom 8.5X24TA3$19,947DETAILS
- Cargo Mate EHWA8.524TA3$15,995DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X16TA2$9,995DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X16TA2$9,995DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X16TA2$9,995DETAILS
- Cargo Mate EHW7X16TA2$9,297DETAILS
- Cargo Mate EHW8.5X18TA2$11,226DETAILS
- Logan Coach SH 18GN 16X16 S/O$100,745DETAILS
- Haulmark PP8516T2-D$9,597DETAILS
- Haulmark PP8524T3-D$12,147DETAILS
- Haulmark PP8520T3-D$11,150DETAILS
- Cargo Mate EHW8.520TA3$11,595DETAILS
- Cargo Mate EHW58SA$3,995DETAILS
- Cargo Mate RLA8520TA3$18,408DETAILS
- Logan Coach SH 18GN 16X16 S/O$88,642DETAILS
- Haulmark PP8516T2-D$9,928DETAILS
- Haulmark PP716T2-D$8,247DETAILS
- Cargo Mate RLA8.5X18TA3 5$23,268DETAILS
- Cargo Mate RLA85X22TA3 5$24,262DETAILS
- Cargo Mate RLA8520TA3 5$24,214DETAILS
- Cargo Mate RLA8.5X16TA2$15,485DETAILS
- Haulmark VTMS8522T3$17,349DETAILS
- Haulmark VTMS8522T3$18,528DETAILS
- Cargo Mate RLA8520TA3 5$24,214DETAILS
- Haulmark VTMS8522T3$16,573DETAILS
- Logan Coach 16 GN 14X14 S/O$82,453DETAILS
- Cargo Mate RLA8.5X18TA3 5$21,835DETAILS
- Cargo Mate RLA8.5X24TA4 5$25,788DETAILS
- Haulmark PP612S2$4,773DETAILS
- Haulmark VTMS8528T3$17,968DETAILS
- Cargo Mate RLA8520TA3 5$23,713DETAILS
- Logan Coach CONTRACTOR 8X16$25,106DETAILS
- Haulmark GRHD8524T3$20,866DETAILS
- Cargo Mate EHWA8.520TA3$15,495DETAILS
- Haulmark PP610S2$4,538DETAILS
- Bison Trailers RC18T16.S$79,217DETAILS
- Bison Trailers RC18T16.S$75,823DETAILS
- Logan Coach USH16GN14X14S/O$93,375DETAILS
- Logan Coach USH16GN14X14S/O$94,094DETAILS
