MAXX-D H8X10224 - New - 2026
Share:
SPECIFICATIONS
Axles:2
GVWR:17500
Length:24'
Width:102"
Type:Bumperpull
Weight:4925
SubTitle:2026 MAXX-D 24' Equipment Trailer 8K Axles
BrakeType:Electric
Price:11,995
Axle Lube:Grease
Color:Gray
Vehicle Make:MAXX-D
Suspension:Spring
Vehicle Model:H8X10224
Status:In Stock
Tires:17.5"
GAWR:8000
MSRP:13,744
MAXX-D H8X10224 - New - 2026
​
Stock Number: 6T9764
Product Details
2026 MAXX-D 24' Equipment Hauler 6T9764 24' Trailer w Dove Tail 102" Wide with Drive Over Fenders 8K Axles 17.5" Wheels and Tires w Spare Choose the H8X heavy duty buggy hauler if you’re needing to haul several pieces of ultra wide equipment. The H8X features a set of rugged diamond plate drive over fenders that extend the full 102” width of the trailer. This allows you to load vehicles like rock crawlers and wide lifted trucks that would normally be limited between the fenders of a narrower trailer. The H8X buggy hauler is also ideal for any users wanting additional deck space and ultra-durable fenders that are highly resistant to damage, especially in rough conditions. The wide deck also provides more room to haul palletized materials. Built on a massive 8” channel frame, the H8X heavy duty buggy hauler features 3” channel crossmembers spaced on 12” centers for maximum durability. It also includes front-mounted bullnose D-rings and a full-length stake pocket/rub rail system for plenty of options when tying down your vehicles. We also included a rear bumper crafted from steel tubing for the ultimate in wiring protection. This style of bumper won’t fill with snow and road salt in adverse conditions. As standard, the H8X heavy duty buggy hauler features a straight deck, but we give you the ability to choose from a full variety of ramp options to best suit your needs. We can manufacture your H8X heavy duty buggy hauler in a variety of lengths from 20’ to 32’, all in the ultra wide 102” deck dimension making this trailer perfect for multiple pieces of equipment, rock crawlers, or dune buggies. Through our expansive dealer network, we give you the option to configure your H8X heavy duty buggy hauler with a variety of special options to make your life easier. Whether it’s a Blackwood rubber infused lumber floor or a Warrior winch, you can get an H8X that’s perfect for whatever it is you’re hauling. We also offer the H8X in your choice of a bumper pull or gooseneck option. No matter what kind of wide loads you need to haul, we’ve got an H8X in a configuration for you. Build something great with an H8X heavy duty buggy hauler! YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN HOURS: Mon - Sat | 9 am to 6 pm PHONE: (435) 752-5667 LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321 www.youngtruckandtrailerlogan.com Dealer #871A * Financing Available OAC. * We Take Trades And Buy Used Trailers. * Pricing does not include tax, title, licensing or dealer fees. * Additional protections available.