MAXX-D T6X10220-14K - New - 2026
Share:
SPECIFICATIONS
Axles:2
GVWR:14000
Length:20'
Width:102"
Type:Bumperpull
Weight:4020
SubTitle:2026 MAXX-D T6X 102X20' Power Tilt Flatbed
BrakeType:Electric
Price:11,995
Axle Lube:Grease
Color:Black
Vehicle Make:MAXX-D
Suspension:Torsion
Vehicle Model:T6X10220-14K
Status:In Stock
Tires:16"
GAWR:7000
MSRP:14,594
​
Stock Number: 6T9762
Product Details
2026 MAXX-D T6X 102X20 Power Tilt 6T9762 The T6X 14,000 lb. power tilt trailer is perfect for users seeking a fully-featured, easy to use trailer with a full-length tilting bed. Raising and lowering the deck is as easy as activating the hydraulic power unit and letting the trailer do the work! It’s even available with a wireless remote for raising and lowering the bed from inside your tow vehicle. The T6X is an ideal choice for transporting your cars, scissor lift, skid steers, or small forklifts. We build the T6X in bed lengths of 20’, 22’ and 24’. Width between the fenders on a standard T6X is 83”, and we offer the option of rugged drive-over fenders for a full-width use of 102”. No matter which deck length you choose, we designed the T6X with low loading angles for your safety and convenience. Two 7,000 lb. torsion axles come standard on the T6X power tilt trailer, providing a GVWR of 14,000 pounds. These torsion axles feature an enhanced warranty over a traditional suspension style and provide a smoother ride and lower deck height. Integrated steps located at the front and rear of each fender provide easy deck access to check or secure your load. These steps also house high-visibility, long-lasting LED lighting. These ultra-bright LED lights are flush fitting to help prevent damage. Frames on the T6X 14,000 lb. power tilt trailer are made from 6” tubing with 3” channel crossmembers on 16” centers. As an option, your T6X can be built with the crossmembers spaced on closer 12” centers for enhanced durability and to lower deck flex with heavier equipment. Several different flooring options are available on the T6X 14,000 lb. power tilt trailer. From the standard treated wood floor to rough oak, diamond plated steel, or the revolutionary Blackwood rubber infused lumber, you can get a T6X built exactly to your needs. Like all MAXX-D Trailers, the T6X 14,000 lb. power tilt trailer is finished with our industry-leading powder coating process. Six different steps all work together to give your trailer a premium powder-coated steel surface with unmatched durability. Through our expansive dealer network, we give you the option to configure your T6X 14,000 lb. power tilt trailer with a variety of special options to make your life easier. Whether it’s a winch plate and winch, different floor style, or hydraulic jacks, you can get a T6X that’s perfect for whatever it is you’re hauling. We also offer the T6X in your choice of a bumper pull or gooseneck option. No matter what you need to haul, there’s a T6X in a configuration for you. Build something great with a T6X 14,000 lb. power tilt trailer! YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN HOURS: Mon - Sat | 9 am to 6 pm PHONE: (435) 752-5667 LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321 www.youngtruckandtrailerlogan.com Dealer #871A * Financing Available OAC. * We Take Trades And Buy Used Trailers. * Pricing does not include tax, title, licensing or dealer fees. * Additional protections available.