Confirm Availability
×
×
Get Financing Form
Fast approvals with Utah’s premier credit unions and top online vendors—get financed today.
Logan Coach CROSSFIRE 4H GN - New - 2026
Our Price: $26,363
Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Axles: | 2 |
|---|---|
| GVWR: | 14760 |
| Length: | 18'7" |
| Width: | 6'9" |
| Type: | Gooseneck |
| Weight: | 4820 |
| SubTitle: | 2026 Logan Coach 4 Horse GN Crossfire |
| BrakeType: | Electric |
| Price: | 26,363 |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | Dove Gray |
| Wall Height: | 84 |
| Vehicle Make: | Logan Coach |
| Suspension: | Torsion |
| Vehicle Model: | CROSSFIRE 4H GN |
| Status: | In Stock |
| Tires: | 16" |
| GAWR: | 6000 |
| MSRP: | 32,483 |
Product Details
2026 Logan Coach Crossfire 4 Horse Gooseneck
6T11418
4 Horse Gooseneck
Drop Down Windows
Front Tack Room
.030 White Smooth Aluminum Wall Sheets
Vortex Rubber Coating on Bumper Pull Tongue and under GN Decks
Treadbrite Gravel Guard around Front Wrap
3" extruded aluminum Trim on Bottom of Wall Entire Exterior Length
Rear Rubber Bumper
Exterior Tie Ring - One Each Side Per Stall
Dome Light in Tack Room
LED Marker and Tail Lights
LED Stall Lights
33” Wide Tack Door Opening with HD aluminum door
Carpet on Floor
Blanket Bar
Swing-Out Saddle Rack
12 Bridle Hooks
Carpet on Top Half of Bulkhead Wall Behind Bridles
Double Rear Doors w/ Cam Latch
Tailside Air Gap W/ Removable Plexiglass
HD aluminum Drop Down Windows and Grills on Headside of each Stall
Douglas Fir Wood Floor W/ Vortex Rubber Coating
1/2" Rubber Floor Mats
48” High Double Wall Construction with Vortex Rubber Coating
Padded Aluminum Divider w/ slam latch
Pop-Up Vent Each Stall
8-Year Structural
2-Year Hitch-to-Bumper
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon - Sat | 8 am to 5:30 pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321
www.youngtruckandtrailerlogan.com
Dealer #871A
* Financing Available OAC.
* We Take Trades And Buy Used Trailers.
* Pricing does not include tax, title, licensing or dealer fees.
* Additional protections available.
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon-Sat 8am to 7pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S. HWY. 89-91 LOGAN, UT 84321
www.youngtruckandtrailer.com.
Compatible Inventory
×
- Titan Trailers 20' STOCK$22,856DETAILS
- Exiss 8312G-LQ$78,000DETAILS
- Maverick MAV3HS-9.9K$13,379DETAILS
- Bison Trailers RG7308$43,520DETAILS
- Logan Coach CROSSFIRE 3 HORSE BP$19,391DETAILS
- Wilson PSGN-5724$35,993DETAILS
- Logan Coach CROSSFIRE 4H GN$26,363DETAILS
- Maverick MAV3HS-7K$12,566DETAILS
- Maverick MAV3HS-7K$12,740DETAILS
- Maverick MAV2HS-7K$11,385DETAILS
- Maverick MAV4HS-9.9K$15,356DETAILS
- Maverick MAV4HRGN$20,371DETAILS
- Maverick MAVLITE 4 DX$22,989DETAILS
- Bison Trailers SV-7408$52,964DETAILS
- Hillsboro 7X24 Stock$35,532DETAILS
- Maverick MAV13-2HS$10,600DETAILS
- Maverick MAV13-2HS$10,600DETAILS
- Logan Coach STC 7X20$39,231DETAILS
- Exiss STC 7X22$39,816DETAILS
- Exiss STC 7026$42,795DETAILS
- Logan Coach STC 7X24$43,470DETAILS
- Bison Trailers SV-7308$49,643DETAILS
- Exiss STC 7024$41,173DETAILS
- Titan Trailers 24' STOCK$22,047DETAILS
- Logan Coach RANCH HAND 22'$37,515DETAILS
- Exiss STC 7020$33,550DETAILS
- Exiss STC 7020$33,656DETAILS
- Titan Trailers 20' STOCK$20,259DETAILS
- Titan Trailers 24' STOCK$22,154DETAILS
- Wilson PSGN-9030$52,958DETAILS
- Maverick MAVGN3HS$17,281DETAILS
- Logan Coach STC 7X24$39,383DETAILS
- Logan Coach STC 7X24$33,288DETAILS
- Exiss STC-8034GLQ$85,479DETAILS
Logan Coach Stock Combo 16' BP$25,828DETAILS- Logan Coach LQ 814 STKCB14$89,565DETAILS
- Bison Trailers TH81116.S$65,507DETAILS
