Confirm Availability
×
×
Get Financing Form
Fast approvals with Utah’s premier credit unions and top online vendors—get financed today.
Maverick MAV2HS-7K - New - 2026
Our Price: $11,595
Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Axles: | 2 |
|---|---|
| GVWR: | 7000 |
| Length: | 14' |
| Width: | 6'6" |
| Type: | Bumperpull |
| Weight: | 2220 |
| SubTitle: | 2026 Maverick 2 Horse Slant Load |
| BrakeType: | Electric |
| Price: | 11,595 |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | White |
| Wall Height: | 84 |
| Vehicle Make: | Maverick |
| Suspension: | Spring |
| Vehicle Model: | MAV2HS-7K |
| Status: | In Stock |
| Tires: | 15" |
| GAWR: | 3500 |
| MSRP: | 12,375 |
Product Details
2026 Maverick 2 Horse Slant Load
6T11291
2 Horse Slant Load
Front Sealed Tack
Swing Out Saddle Racks
Door Organizer
Bridle Hooks
Horse Area Has Floor Mats
Aluminum Jail Bar Divider w/ Pad
Spare Tire
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon - Sat | 8 am to 5:30 pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321
www.youngtruckandtrailerlogan.com
Dealer #871A
* Financing Available OAC.
* We Take Trades And Buy Used Trailers.
* Pricing does not include tax, title, licensing.
* Pricing includes PDI and Doc Fees.
* Additional protections available.
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon-Sat 8am to 7pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S. HWY. 89-91 LOGAN, UT 84321
www.youngtruckandtrailer.com.
Compatible Inventory
×
- Exiss 4HR LQ$55,765DETAILS
- Wilson PSGN-9030$52,395DETAILS
- Titan Trailers 4H GN$22,745DETAILS
- Titan Trailers 20' Stock Combo$23,995DETAILS
- Titan Trailers 24' STOCK$21,995DETAILS
- Titan Trailers 24' STOCK$21,995DETAILS
- Titan Trailers 20' STOCK$20,195DETAILS
- Bison Trailers SV7311S$58,498DETAILS
- Maverick MAVLITE 4 DX$22,245DETAILS
- Maverick MAV4HS-9.9K$14,995DETAILS
- Maverick MAV3HS-9.9K$13,595DETAILS
- Maverick MAV2HS-7K$11,595DETAILS
- Maverick MAV13-2HS$10,795DETAILS
- Maverick MAV13-2HS$10,795DETAILS
- Logan Coach STC 7X24$41,745DETAILS
- Logan Coach STC 7X20$37,795DETAILS
Logan Coach Stock Combo 16' BP$25,745DETAILS- Logan Coach RANCH HAND 22'$35,995DETAILS
- Logan Coach CROSSFIRE 4H GN$25,495DETAILS
- Logan Coach CROSSFIRE 3 HORSE BP$18,995DETAILS
- Logan Coach LQ 814 STKCB14$88,745DETAILS
- Logan Coach STC 7X24$32,495DETAILS
- Hillsboro 7X24 Stock$33,995DETAILS
- Exiss STC 7026$39,995DETAILS
- Exiss STC 7X22$37,195DETAILS
- Exiss STC 7024$38,495DETAILS
- Exiss STC 7020$30,195DETAILS
- Exiss STC-8034GLQ$82,495DETAILS
- Exiss 8312G-LQ$79,995DETAILS
- Exiss STC 7020$30,095DETAILS
- Bison Trailers TH81316B.S$85,432DETAILS
- Bison Trailers SV-7408$52,943DETAILS
- Bison Trailers TH81116.S$65,495DETAILS
- Bison Trailers SV-7308$49,156DETAILS
- Logan Coach STC 7X24$39,383DETAILS
