Confirm Availability
×
×
Get Financing Form
Fast approvals with Utah’s premier credit unions and top online vendors—get financed today.
Snake River DUT612'6"-7K - New - 2026
Our Price: $9,152
Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Axles: | 2 |
|---|---|
| GVWR: | 7000 |
| Length: | 12' |
| Width: | 6' |
| Type: | Bumperpull |
| Weight: | 2320 |
| SubTitle: | 2026 Snake River 6X12'6" Dutiliy Dump Trailer |
| BrakeType: | Electric |
| Price: | 9,152 |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | Black |
| Vehicle Make: | Snake River |
| Suspension: | Spring |
| Vehicle Model: | DUT612'6"-7K |
| Status: | In Stock |
| Tires: | 15" |
| GAWR: | 3500 |
| MSRP: | 9,550 |
Product Details
2026 Snake River 6X12'6" DUTILITY
6T10392
Our dutility dump trailers are a combination of our popular Utility trailer and a Dump trailer.
6X12'6"
20" Tall Sides
12 GA Floor
16 GA Walls
1 1/2" X 1 1/2" Tube Uprights and Rail
Rugby Scissor Hoist System
Dual Acting Utility Ramp Gate
Pump Box
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon - Sat | 8 am to 5:30 pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S HWY 89, NIBLEY, UT 84321
www.youngtruckandtrailerlogan.com
Dealer #871A
* Financing Available OAC.
* We Take Trades And Buy Used Trailers.
* Pricing does not include tax, title, licensing or dealer fees.
* Additional protections available.
YOUNG TRUCK AND TRAILER SALES | LOGAN
HOURS: Mon-Sat 8am to 7pm
PHONE: (435) 752-5667
LOCATION: 2900 S. HWY. 89-91 LOGAN, UT 84321
www.youngtruckandtrailer.com.
Compatible Inventory
×
- Snake River DUT612'6"-7K$9,152DETAILS
- Snake River DMP714-14K$12,344DETAILS
- Snake River DMP714-14K$12,344DETAILS
- MAXX-D DKX8314-14K$9,995DETAILS
- MAXX-D DJX8314$14,840DETAILS
- MAXX-D DJX8314$14,840DETAILS
- MAXX-D DKX8314-14K$9,995DETAILS
- MAXX-D DKX8314-14K$9,995DETAILS
- MAXX-D DKX8314-14K$9,995DETAILS
- MAXX-D DKX8314-14K$9,995DETAILS
- MAXX-D DKX8314-14K$9,995DETAILS
- Snake River DMP714-14K$11,486DETAILS
- Snake River DMP714-14K$11,486DETAILS
- Snake River DMP714-14K$12,484DETAILS
- Snake River DMP714-14K$12,034DETAILS
- Snake River DMP714-14K$11,486DETAILS
- Norstar 7X16 Dump$9,500DETAILS
- MAXX-D ROX8314G$29,900DETAILS
MAXX-D 4' Bin$5,802DETAILS
MAXX-D 4' Bin$5,802DETAILS
